PROTEZY ZĘBOWE

Protezy zębowe, gdy leczenie nie jest możliwe

Są sztucznymi uzupełnieniami zębów zalecanymi dla osób, które utraciły częściowo lub całkowicie swoje naturalne uzębienie. Wykonywane są z różnych materiałów, między innymi z akrylu, stopów metali czy tworzyw elastycznych, i są dostosowywane do indywidualnych warunków w jamie ustnej pacjenta.

protezy zębowe dr Czopkiewicz Wrocław

Protezy zębowe pozwalają na przywrócenie zdolności do żucia i mówienia, co ma istotne znaczenie dla samopoczucia i komfortu. Poprawiają także estetykę uśmiechu pacjenta oraz wspomagają utrzymać prawidłowy kształt twarzy.

Istnieją różne rodzaje protez zębowych, w tym protezy całkowite (dla osób pozbawionych wszystkich zębów) oraz protezy częściowe (dla osób z częściowymi brakami zębowymi). Należy pamiętać, że protezy zębowe nie stanowią jedynie estetycznego zastępstwa dla utraconych zębów, ale także przejmują ich funkcję.

Dla pacjenta

Ile trwa wykonanie protezy zębowej?

Wykonanie protezy zazwyczaj wymaga kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym – jest to procedura kilkuetapowa. W zależności od charakteru pracy, obciążenia laboratorium protetycznego oraz czynników zewnętrznych, zazwyczaj wykonanie protezy zajmuje około 4 – 6 tygodni, zakładając cotygodniowe wizyty w gabinecie stomatologicznym celem wykonania kolejnych etapów.

Czy protezę zębową można wyjmować na noc?

Zasadniczo jest to zależne od rodzaju protezy – uzupełnienia stałe, przymocowane do zębów lub implantów nie są zdejmowalne. Protezy ruchome natomiast mogą być samodzielnie zdejmowane. Można, a nawet należy zdejmować je na noc, po uprzednim umyciu wodą
z szarym mydłem przy użyciu szczoteczki do zębów. Należy je przechowywać w suchym miejscu, najlepiej w osobnym pudełku.

Odczuwam dyskomfort podczas noszenia protezy. Co z tym mogę zrobić?

Dyskomfort może być spowodowany wieloma czynnikami. Najlepszym rozwiązaniem jest umówienie się na wizytę kontrolną celem odnalezienia źródła problemu.
W niektórych przypadkach przystosowanie się do noszenia protezy jest procesem zajmującym kilka tygodni, i wymaga dodatkowego dostosowania jej w gabinecie do potrzeb pacjenta.

Czy ludzie rozpoznają, że noszę protezę?

Protezy zębowe wykonywane są z najwyższą starannością, by w jak najdokładniejszy
sposób oddać zarówno kształt, jak i barwę zębów.

Co mogę jeść podczas noszenia protezy?

W początkowym okresie należy unikać bardzo twardych pokarmów, a następnie, stopniowo w miarę adaptacji do protezy, można wdrażać twardsze produkty. Niezalecane jest spożywanie bardzo twardego jedzenia : w rodzaju niepokrojonych jabłek czy nierozkruszonych orzechów.

Proces wykonania protez zębowych

Wykonanie protez zębowych dzieje się na skutek współpracy lekarza dentysty oraz technika dentystycznego. Etapy leczenia przebiegają zazwyczaj w następującej kolejności, i zazwyczaj każdy z nich wymaga osobnej wizyty w gabinecie:

  1. Pobranie wycisków anatomicznych, celem wykonania modeli jamy ustnej pacjenta oraz ew. indywidualnych łyżek wyciskowych.
  2. Wyciski czynnościowe na łyżkach indywidualnych.
  3. Rejestracja zwarcia wraz z doborem kształtu i koloru zębów w porozumieniu z pacjentem.
  4. Kontrola i ewentualna korekta protez próbnych.
  5. Oddanie gotowych protez.

Cennik

  • Konsultacja i planowanie leczenia protetycznego200zł
  • Nakład kompozytowy (inlay/onlay/overlay/endokorona)900 - 1000zł
  • Korona protetyczna/licówka2000zł
  • Wkład koronowo-korzeniowy z włókna szklanego550zł
  • Punkt mostu (w zależności od podbudowy)jak za pkt. korony
  • Most adhezyjny typu "Maryland" (1-zębowy)1000zł
  • Cementowanie korony (wykonanej poza gabinetem)200zł
  • Zdjęcie korony300zł
  • Proteza akrylowa1800zł
  • Korona tymczasowa300zł
  • Proteza szkieletowa3000zł
  • Proteza elastyczna (arkon/acetal)2700zł
  • Szyna ochronna700zł

Pełny uśmiechem bez kompleksów!
Wiem, jak Ci pomóc!

Protezy zębów - Wskazania

  • Częściowe braki w uzębieniu, jak i bezzębie, których z różnych względów nie można uzupełnić protezami stałymi lub protezami opartymi na implantach.
  • Tymczasowe uzupełnienie braków zębowych w trakcie leczenia implantologicznego (w okresie integracji implantu z kością).
  • Tymczasowe uzupełnienie braków zębowych zaraz po usunięciu zębów (protezy natychmiastowe).

Przeciwwskazania

  • Niewyleczone stomatopatie protetyczne, tj. choroby bądź patologie śluzówek, które uniemożliwają prawidłowe wykonanie lub użytkowanie protez.
  • Uczulenia na wybrane składniki materiałów, z których wykonane są protezy (np. akryl).

Zalecenia po oddaniu protez zębowych

Dbałość o higienę jamy ustnej, w szczególności protez i zębów, na których znajdują się klamry lub elementy podparcia protezy. Same protezy należy myć przy użyciu osobnej szczoteczki, wodą z mydłem, a na czas snu po umyciu i osuszeniu powinny być przechowywane w suchym pudełku.
Okresowe kontrole w gabinecie stomatologicznym.

W początkowym okresie, w którym organizm przystosowuje się do w gruncie rzeczy ciała obcego, jakim jest proteza, mogą wystąpić trudności z jej akceptacją przez pacjenta. Należy pamiętać, że okres adaptacji do nowej protezy może trwać od kilku dni do nawet kilku miesięcy, i może wymagać wizyty w gabinecie celem jej drobnej korekty.

Szukasz miejsca, w którym będziesz czuł się komfortowo i bezpiecznie?

Zapraszam

Jakub Czopkiewicz

protezy zębowe Wroclaw
Scroll to top